Početna stranica » Regije » Sakralna arhitektura

Najbliži grad:

Mjesto:

Ključne riječi:

Sakralna arhitektura

U gradu Drnišu se nalaze četiri katoličke crkve (Sveti Ante, Sveti Roko, Gospa od Ružarija i Sveti Ivan Krstitelj) i dvije pravoslavne crkva (Uspenija Bogorodice i Aranđel Mihailo).
 

Crkva sv. Ante Padovanskog

 
Crkva sv. Ante Padovanskog u Drnišu kod župske kuće izvorno je bila džamija s kupolom na trompama, pokrivena kamenim pločama.
Godine 1670. visovački franjevci pretvorili su je u crkvu Gospe od Rožarija, a malo kasnije u crkvu sv. Ante. Centralni prostor produžen je prema istoku i zapadu, na način da su lučni otvori objedinili prostor, a građevina je dobila jedinstven dvostrešni krov.
Godine 1857. produžena je desetak metara.
1907.godine dograđen joj je prezbiterij.Na pročelju crkve sačuvani su izvorni prozori, vijenac od kamena i zazidana vrata. U unutrašnjosti, pod trompama, vidljiva je tursko-maurska ornamentika. Jugozapadno od crkve podignut je zvonik.
Crkva je spomenik kulture, a obnovljena je zajedno sa zvonikom nakon Domovinskog rata. www.gospa-od-ruzarija.hr
 

Crkva sv. Roka

 
Crkva Sv. Roka u Drnišu izgrađena je u godini kuge (1731.), pod pokroviteljstvom uglednih gospođa Franjice Theodosio i Anđele Gili.
To je kamena crkva s prostranom četverokutnom apsidom, bočnim polulučnim prozorima i kamenom preslicom na glavnom pročelju. Godine 1738. crkvica je osim oltara sv. Roka imala i oltar posvećen Gospi od Sedam žalosti, ali bez križa i konvivija.
Godine 1741. u crkvi je podignut još jedan oltar.
Danas se u crkvi nalazi samo kip sv. Roka. www.gospa-od-ruzarija.hr
 

Župna crkva Gospe od Ružarija

 
Župna crkva Gospe od Ružarija, u srcu grada Drniša, izgrađena je 1871.-1886. godine u neoromaničkom stilu, prema nacrtu ing. Emilisa. To je trobrodna građevina s polukružnom apsidom. Pročelje je raščlanjeno kamenim pilastrima koji završavaju slijepim arkadama. Glavno pročelje naglašeno je lučnim portalom i rozetom. Lađa crkve osvijetljena je nizom od 6 lučnih prozora i pobočnim vratima s istaknutom nadstrešnicom. Crkva je blagoslovljena 1886. godine.
Za vrijeme Domovinskog rata crkva je devastirana. Pored vidljivih rana na fasadi, slijepim arkadama, te rozeti iznad prezbiterija, u unutrašnjosti su najviše stradale vrijedne orgulje, nestale su obje slike i Gospin kip. 1997. godine popravljen je krov, a 2006. godine obnovljene su orgulje. www.gospa-od-ruzarija.hr
 

Crkva sv. Ivana Krstitelja

 
Crkva Sv. Ivana Krstitelja s gotičkim obilježjima u Badnju bila je sve do 1886. g. župna crkva petropoljske, odnosno drniške župe. Tu je bila crkva još u predtursko doba. Godine 1715. muslimani su je za upada u Petrovo polje opustošili. Obnovljena je oko 1730. i 1780. godine. Imala je tri oltara. Od stare crkve neki su fragmenti uzidani u zid nove crkve. Od njih je natpis uzidan visoko iznad pobočnih vrata, i to naopako napisan bosančicom: «OVO JE CRKVA SVE(TOGA) IVANA».
God. 1868./1869. na mjestu starije izgrađena je nova crkva, o čemu svjedoče spolije uzidane u današnju crkvu. To je jednobrodna građevina četverokutne apside zakrovljena drvenim krovištem, podignuta ostavštinom dr. Pavla Plenkovića, bogatog drniškog posjednika. U unutrašnjosti je drveni kor, a svetište naglašava trijumfalni luk. Posvećena je godine 1871. Na pročelju je bio zvonik na preslicu s tri zvona ( De Poli). Godine 1931. podignut je novi krov, a 1939. godine na pročelju i zvonik. Na glavnom kamenom oltaru je Svečeva slika na platnu. Na zidu je barokna slika Gospa od Čistilišta.
Početkom Domovinskog rata crkva je bila sravnjena sa zemljom. Pri raščišćavanju ruševina crkve i iskapanju poda pronađeno je tridesetak arhitektonskih ulomaka, većinom s gotičkog sakralnog zdanja. Pronađeni su i ulomci rimskih spolija i starohrvatskog pletera. Prema istraživanju, prethodna crkva je izgrađena na istom mjestu u gotičkom stilu (XIII. ili XIV. st.). Pretpostavlja se da je na istom mjestu bila starohrvatska crkva od IX. do XI. st. Od 1996.-1998. godine, nakon Domovinskog rata, u istom stilu i na istim temeljima podignuti su nova crkva i novi kameni zvonik. U prezbiterij na zidu postavljen je veliki križ, rad talijanske radionice. Oko crkve je gradsko groblje. www.gospa-od-ruzarija.hr
U gradu postoje i dvije pravoslavna crkve.
 

Uspenija Bogorodice

 
Uspenija Bogorodice sagrađena je početkom XX. stoljeća prema projektima Ć.M. Ivekovića. Sagrađena je od kamenih tesanaca u bizantskom slogu. Posvećena je 1908. godine. Nije pretrpjela oštećenja nastala ratnim djelovanjima.
 

Sv. Aranđel Mihailo

 
Sv. Aranđel Mihailo je pravoslavna grobljanska crkva na izlazu iz Drniša prema Splita.
Ostale crkve u okolici:
Katoličke crkve:
Siverić – crkva Sv. Petra, Kadina Glavica – crkva Sv. Josipa Radnika, Kričke – crkva Kraljice Mira, Drinovci – crkva Ime Isusovo, Širitovci – crkva Sv. Petra i Pavla, Pakovo selo – crkva Sv. Franje Asiškog, Pokrovnik – crkva Sv. Mihovila, Sedramić – crkva Sv. Trojstva, Trbounje – crkva Sv. Frane, Lišnjak – crkva Sv. Ilije Pravoslavne crkve:
Biočić – crkva Sv. Petra, Baljci – crkva Sv. Jovana, Kanjani – crkva Sv. Petka, Štikovo – crkva Sv. Luke, Kričke – crkva Sv. Đurađa, Žitnić – crkva Sv. Jurja i Sv. Jovana, Velušić – crkva Sv. Đurađa   Unijatske crkve Baljci:
crkva Preobraženje Gospodinovo, Kričke – crkva Bogorodičin Pokrov

© Izvori i autorska prava

Sakralna arhitektura

Otvori u Google maps