Početna stranica » Regije » Grgur Ninski

Najbliži grad:

Mjesto:

Ključne riječi:

Grgur Ninski

Biskup Grgur Ninski bio je također glavni zagovornik staroslavenskog jezika i narodnog pisma glagoljice i glagoljaškoga bogoslužja. U Ninu je stolovao oko 900.-929. god., a za vrijeme svog stolovanja poznat je kao glavni zagovornik staroslavenskog jezika i narodnog pisma glagoljice kao i glagoljaškoga bogoslužja.
Kada se 925. god. Tomislav proglašava kraljem biskup Grgur Ninski je imao vodeću vrhovnu crkvenu vlast u državi. Bio je na čelu Ninske crkve što je u to doba značilo na čelu Hrvatske crkve. Na crkvenom saboru koji je održan 925. god. u Splitu bori se zajedno s kraljem Tomislavom za bogoslužje na hrvatskom (slavenskom) jeziku i za uporabu glagoljice kao pisma. Tomislav je podržao povijesno pravo salonitanske crkve, na taj način izbjegavši raskol.Tim činom su dalmatinski gradovi koji su do tada priznavali vladavinu Bizanta pristali ući u sastav hrvatske države. Zaključke sabora trebao je potvrditi tadašnji papa Ivan X. no te 925. god. to nije učinjeno jer su do pape došla razna izvješća i pisma, dalmatinski biskupi nametnuli su svoje zaključke neizravnom ucjenom zabranjujući ređenje svećenika koji “rabe slavenski jezik da služe Bogu”.
Na drugom saboru, koji je održan također u Splitu 928. god., ukinuta je Ninska biskupija, osnovana u 9. st. Tada je Grgur Ninski ostao bez biskupije i metropolije, a dodijeljena mu je Skradinska biskupija.
Brončani kip biskupa Grgura Ninskog koji se nalazi u Ninu pokraj crkve sv. Anselma jedan je od tri koja postoje u Hrvatskoj. Sva tri spomenika Grguru Ninskom izradio hrvatski kipar Ivan Meštrović. Prvi je kip poklonio gradu Varaždinu, drugi monumentalniji kip gradu Splitu, a treći sličan onome u Varaždinu postavljen je u Ninu 10. rujna 1969. god. Brončani kip slavnog biskupa Grgura dočekuje putnike i „ispunjava „ želje onima koji mu dodirnu palac.
Biskup Grgur Ninski bio je također glavni zagovornik staroslavenskog jezika i narodnog pisma glagoljice i glagoljaškoga bogoslužja. U Ninu je stolovao oko 900.-929. god., a za vrijeme svog stolovanja poznat je kao glavni zagovornik staroslavenskog jezika i narodnog pisma glagoljice kao i glagoljaškoga bogoslužja.Kada se 925. god. Tomislav proglašava kraljem biskup Grgur Ninski je imao vodeću vrhovnu crkvenu vlast u državi. Bio je na čelu Ninske crkve što je u to doba značilo na čelu Hrvatske crkve. Na crkvenom saboru koji je održan 925. god. u Splitu bori se zajedno s kraljem Tomislavom za bogoslužje na hrvatskom (slavenskom) jeziku i za uporabu glagoljice kao pisma. Tomislav je podržao povijesno pravo salonitanske crkve, na taj način izbjegavši raskol.Tim činom su dalmatinski gradovi koji su do tada priznavali vladavinu Bizanta pristali ući u sastav hrvatske države. Zaključke sabora trebao je potvrditi tadašnji papa Ivan X. no te 925. god. to nije učinjeno jer su do pape došla razna izvješća i pisma, dalmatinski biskupi nametnuli su svoje zaključke neizravnom ucjenom zabranjujući ređenje svećenika koji “rabe slavenski jezik da služe Bogu”.Na drugom saboru, koji je održan također u Splitu 928. god., ukinuta je Ninska biskupija, osnovana u 9. st. Tada je Grgur Ninski ostao bez biskupije i metropolije, a dodijeljena mu je Skradinska biskupija. Brončani kip biskupa Grgura Ninskog koji se nalazi u Ninu pokraj crkve sv. Anselma jedan je od tri koja postoje u Hrvatskoj. Sva tri spomenika Grguru Ninskom izradio hrvatski kipar Ivan Meštrović. Prvi je kip poklonio gradu Varaždinu, drugi monumentalniji kip gradu Splitu, a treći sličan onome u Varaždinu postavljen je u Ninu 10. rujna 1969. god. Brončani kip slavnog biskupa Grgura dočekuje putnike i „ispunjava „ želje onima koji mu dodirnu palac.

© Izvori i autorska prava