Početna stranica » Jeste li znali » Park prirode Biokovo

Vrsta:

Najbliži grad:

Mjesto:

Park prirode Biokovo

Glavna obilježja Parka prirode Biokovo presudna za proglašenje Biokova Parkom prirode su njegove geomorfološke osobitosti, odnosno brojni krški fenomeni, te iznimna biološka raznolikost: veliko bogatstvo flore i faune uključujući brojne endeme i tercijarne relikte.
Biokovski botanički vrt Kotišina
Smješten je na primorskim obroncima planine Biokovo iznad sela Kotišina, na nadmorskoj visini od 350 do 500 metara i sastavni je dio Parka prirode Biokovo.
Vrt je utemeljio dr. fra Jure Radić (1920-1990), franjevac i znanstvenik, sa svrhom znanstvenog istraživanja i motrenja, zaštite i očuvanja, te popularizacije i upoznavanja biljnog svijeta planine Biokovo. Biokovski botanički vrt nije botanički vrt u klasičnom smislu, gdje se svaka biljka unosi prema određenim pravilima, već je zamišljen kao «ograđeni dio prirode», gdje će se zadržati prirodni oblici vegetacije sa samorodnom florom. Na relativno maloj površini od 16,5 ha nalaze se vrlo raznolika staništa kao što su kamenjare, točila, rletne stijene, obradive površine, te kanjon Proslap s istoimenim slapom, koji je veći dio godine suh, a oživi za vrijeme jakih kiša.
Na površini Biokovskog botaničkog vrta Kotišina utvrđeno je oko 300 samoniklih biljnih svojti, od tipično mediteranskih do planinskih, a na nekim područjima sađene su egzote, poljoprivredno i ljekovito bilje. Među trajnicama koje tu rastu posebno je impresivna Iris pseudopallida Trinajstić – jadranska perunika u proljeće kada je čitavi vrt replavljen njenim velikim, lijepim lila cvjetovima. Dalmatinski je endem iz porodice Iridaceae. Raste na kamenjarama, točilu i uz staze, a u vrtu je ima mnogo.
U jesen o svetom Mihovilu cvate bijelim ili svijetloružičastim cvjetovima Cyclamen hederifolium Aiton. – napuljska ciklama iz porodice Primulaceae, koja u ljetnim mjesecima potpuno gubi nadzemne dijelove, a ljetnu sušu i vrućinu preživi u obliku podzemne stabljike (gomolj). Njeni cvjetovi koji se pojavljuju prije listanja kao da se stidljivo skrivaju među rastresitim stijenskim materijalom na točilu.
U proljeće i rano ljeto vrt je najraskošniji i obiluje cvjetnim šarenilom, dok se u ostalo doba godine u njemu uvijek može pronaći pokoji skriveni cvijetak.
Kroz vrt vodi nekoliko pješačkih staza, a na glavnom ulazu u stijeni su uklesane riječi.
U neposrednoj blizini ulaza u vrt, uz samu liticu, nalaze se zidine velikog Kaštela – fortifikacijskog objekta iz 17. stoljeća, koji impresionira svojim izgledom.
Glavna obilježja Parka prirode Biokovo presudna za proglašenje Biokova Parkom prirode su njegove geomorfološke osobitosti, odnosno brojni krški fenomeni, te iznimna biološka raznolikost: veliko bogatstvo flore i faune uključujući brojne endeme i tercijarne relikte.
Biokovski botanički vrt KotišinaSmješten je na primorskim obroncima planine Biokovo iznad sela Kotišina, na nadmorskoj visini od 350 do 500 metara i sastavni je dio Parka prirode Biokovo.Vrt je utemeljio dr. fra Jure Radić (1920-1990), franjevac i znanstvenik, sa svrhom znanstvenog istraživanja i motrenja, zaštite i očuvanja, te popularizacije i upoznavanja biljnog svijeta planine Biokovo. Biokovski botanički vrt nije botanički vrt u klasičnom smislu, gdje se svaka biljka unosi prema određenim pravilima, već je zamišljen kao «ograđeni dio prirode», gdje će se zadržati prirodni oblici vegetacije sa samorodnom florom. Na relativno maloj površini od 16,5 ha nalaze se vrlo raznolika staništa kao što su kamenjare, točila, rletne stijene, obradive površine, te kanjon Proslap s istoimenim slapom, koji je veći dio godine suh, a oživi za vrijeme jakih kiša.Na površini Biokovskog botaničkog vrta Kotišina utvrđeno je oko 300 samoniklih biljnih svojti, od tipično mediteranskih do planinskih, a na nekim područjima sađene su egzote, poljoprivredno i ljekovito bilje. Među trajnicama koje tu rastu posebno je impresivna Iris pseudopallida Trinajstić – jadranska perunika u proljeće kada je čitavi vrt replavljen njenim velikim, lijepim lila cvjetovima. Dalmatinski je endem iz porodice Iridaceae. Raste na kamenjarama, točilu i uz staze, a u vrtu je ima mnogo.U jesen o svetom Mihovilu cvate bijelim ili svijetloružičastim cvjetovima Cyclamen hederifolium Aiton. – napuljska ciklama iz porodice Primulaceae, koja u ljetnim mjesecima potpuno gubi nadzemne dijelove, a ljetnu sušu i vrućinu preživi u obliku podzemne stabljike (gomolj). Njeni cvjetovi koji se pojavljuju prije listanja kao da se stidljivo skrivaju među rastresitim stijenskim materijalom na točilu.U proljeće i rano ljeto vrt je najraskošniji i obiluje cvjetnim šarenilom, dok se u ostalo doba godine u njemu uvijek može pronaći pokoji skriveni cvijetak.Kroz vrt vodi nekoliko pješačkih staza, a na glavnom ulazu u stijeni su uklesane riječi.U neposrednoj blizini ulaza u vrt, uz samu liticu, nalaze se zidine velikog Kaštela – fortifikacijskog objekta iz 17. stoljeća, koji impresionira svojim izgledom.

© Izvori i autorska prava

Park prirode Biokovo

Otvori u Google maps