Početna stranica » Regije » Sablasna paška flota

Najbliži grad:

Mjesto:

Ključne riječi:

Sablasna paška flota

Tijekom dva svjetska rata odigralo se mnogo pomorskih bitki. Premda Jadransko more nije bilo od važnije strateške važnosti, ono ipak krije neke mračne tajne bliske nam prošlosti. Izuzetne tajne Jadrana otkrivene su u blizini  otoka. 2000. godine i to na predjelu između otočića Škrda i Trstenika (između Novalje i Jakišnice) predio poznatiji kao Kvarnerić. Unutar tog područja za sada je kartirano 7, većinom ratnih potonulih brodova nazvanih “Sablasna Paška flota”. Istraživanje ovog lokaliteta započelo je na inicijativu nekoliko entuzijasta koji su usporedili određeni broj dokumenata (brodske dnevnike, arhivske izvatke) sa svjedočenjima starih Pažana. Traženju paških olupina posvetila se Talijanska udruga WDS (Wreck Diving Society) iz Trsta u sklopu međunarodne organizacije DIR (Doing it Right). DIR se zalaže za očuvanje lokaliteta tj. ne diranje brodova, ne micanje brodova, samo kartiranje. Talijanski ronioci su koristili specijalnu tehniku ronjenja uz pomoć Trimix smjese plinova (kisik, helij i argon) zbog dubine na kojoj se lokaliteti nalaze (70 do 90 metara).
 
PAROBROD ALBANIEN
Brod je izgrađen 1910. godine u talijanskom brodogradilištu Stabilimento Tecnico Triestino za austrijskog Lioyda. Bio je dugačak 66 metara i širok 9,7 metara, a mogao je nositi 1010 tona s brzinom kretanja od 12 čvorova koju mu je pružao parni stroj sa 1350 KS. Do 1916. godine bio je transportno plovilo, a nakon toga biva zakupljen za transport vojnika uzduž naše obale. U rano jutro 4. lipnja 1916. godine oko 6 sati i 45 minuta nalazio se na pet nautičkih milja od otočića Dolfinu uz sjeverozapadni dio otoka Paga gdje ga presreće talijanska podmornica Atropo sa zapovjednikom  Giotto Maraghini. Albanien biva pogođen sa dva torpeda promjera 450 mm te je potonuo unutar petnaestak minuta, što je dalo dovoljno vremena posadi da se spasi. Prema izvješću nitko nije poginuo u ovoj borbi, iako se još uvijek smatraju nestalima treći časnik stroja i dva ložača.
PAROBROD EUTERPE
Brod je izgrađen 1886. u britanskom brodogradilištu J.L. Thomson & Sons, također za austrijskog brodara Lioyda. Služio je za transport austro-ugarskih vojnika na bojišnicu u Albaniju, a pri povratku bi vozio ranjenike i civile u izbjeglištvo. Ovo se smatra i jednom od najvećih nesreća u Jadranskom moru jer je pri potonuću stradalo preko 600 ljudi. Brod je bio dugačak 96,5 metara i širok 11,3 metra, a razvijao je brzinu od 13, 55 čvorova. Kobnog 11. kolovoza 1918. godine našao se na nišanu podmornice klase F7 poznatoj kao Laurenta, koja je vrebala u akvatoriju Luna pod zapovjedništvom kapetana Marija Falagola. Na brodu Euterpe u trenutku potonuća bilo je 1000 vojnika, za bojišnicu na Albaniji. U 19 sati i 45 minuta brod je bio u ravnini sa mjestom Lun kad ga je  sa tri torpeda promjera 520 mm pogodila podmornica Laurenta, oko milju i pol od paške obale. Interesantna je činjenica da je od tri ispaljena torpeda samo jedan eksplodirao. Prvi je promašio brod, drugi je uletio u dio sa kuhinjom i ostao neaktiviran, dok je treći razorio strojarnicu. Brod je tonuo na desni bok pa je tako bilo onemogućeno spuštanje spasilačkih brodica koje su se nalazile na suprotnom boku broda.
AKCIJA „VIKING“
„Wikinger“ je bilo tajno ime za povlačenje njemačkog ratnog brodovlja iz Zadra i Šibenika u Rijeku. Pri povlačenju njemački razarači su trebali iskrcati skupinu južnoafričkih motritelja na sjeverni dio otoka Paga, međutim zbog jakog juga brod je ostao nasukan 4 dana na hridi. To je bila torpiljarka poznata kao TA20 građena u japanskom brodogradilištu  Yarrow 1917. godine, dužine 87,6 metara i širine 8,4 metra, razvijala je brzinu od 29 čvorova, a bila je u  njemačkoj službi opremljena sa dva topa kalibra 102 mm, dva kalibra 37 mm i deset kalibara 20 mm, sa tri strojnice kalibra 15 mm i dva protuavionska raketna bacača kalibra 86 mm (jednom riječju nepobjediva). Brodom je upravljao Heinz Guhrke pod čijim je zapovjedništvom bilo 113 ljudi.  Lovci podmornica, UJ 202 i UJ 208, koji su kružili oko sjevernog dijela otoka Paga, bili su, bivše talijanske korvete Melpromene i Spingarda.  U susretu sa britanskim motornim torpiljarkama između 20 i 21 sat u noći sa 1. na 2 studeni 1944. godine, stradali su UJ 202 koji se borio do posljednjeg trenutka (i prilikom tonjenja su pucali) dok je brod plovio u zaklon prema luci Rab, UJ 2008 (potonuo zbog požara preko lijevog boka) bio je pogođen sa nekoliko raketa koje su razorile kompletan brod  i TA21 koji je izgubio veći dio posade za vrijeme unakrsne paljbe. Brodovi danas leže zapadno od Paga i južno od Trstenika. Većina mornara se spasila doplivavši do Paške obale te su bili spašeni sutradan, spasilačkim brodovima poslanim iz Rijeke.
izvor: OLUPINE RATNIH BRODOVA IZ DVA SVJETSKA RATA U PAŠKOM PODMORJU (pdf)Zvonimir Freivogel
 

© Izvori i autorska prava

Sablasna paška flota

Otvori u Google maps