Plemenita opčina turopoljska

Pregled lokacije

Turopolje, područje južno od Zagreba, nije samo regija bogate povijesti, već i atraktivna destinacija za kulturni turizam. Plemenita opčina turopoljska (POT), koja već stoljećima čuva nasljeđe ovog kraja, daje poseban šarm posjetima kroz priče o plemićkim povlasticama, drvenim kapelama, srednjovjekovnim običajima i tradicijskim zanatima.

Bilo da ste ljubitelj povijesti, arhitekture, gastronomije ili narodnih običaja, Turopolje nudi autentično iskustvo hrvatske kulturne baštine. Evo nekoliko ključnih elemenata koji čine ovo područje idealnim za kulturni turizam.

1. Povijesna i kulturna baština Turopolja

Stari grad Lukavec

  • Nekadašnja utvrda Plemenite opčine turopoljske iz 18. stoljeća.
  • Koristila se za obranu od Osmanlija, a danas je jedno od glavnih kulturnih središta regije.
  • U Lukavcu se održavaju brojne manifestacije, uključujući Turopoljsko Jurjevo, gdje se oživljavaju stari običaji paljenja krijesa i viteških igara.

Drvene kapele Turopolja – unikatna arhitektura
Turopoljske drvene kapele su jedinstvene u Europi i svjedoče o bogatoj vještini lokalnih majstora. Najpoznatije su:

  • Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki – bogato oslikana barokna kapela iz 17. stoljeća.
  • Kapela sv. Ivana Krstitelja u Buševcu – rijedak primjer sačuvanog tradicijskog sakralnog graditeljstva.

Zašto posjetiti? Drvene kapele su jedinstveni spomenici kulturne baštine, a neki ih nazivaju „drvenim biserima Turopolja“. Ovdje se često organiziraju koncerti klasične glazbe i umjetničke izložbe.

Arheološki park Andautonija (Ščitarjevo)

  • Ostatci rimskog naselja Andautonije koji su danas uređeni kao arheološki park.
  • Organiziraju se edukativni programi i interaktivne radionice, poput “Rimskih dana”, gdje posjetitelji mogu vidjeti kako su Rimljani kuhali, pisali i borili se.

2. Tradicionalne manifestacije i običaji

Turopoljsko Jurjevo

  • Održava se u travnju, uz prikaz starih običaja paljenja krijesa.
  • Oživljavanje legendi i narodnih priča uz konjanike i stare turopoljske nošnje.
  • Idealno za obitelji i turiste željne autentičnog doživljaja.

Dani svetog Vida (Buševec)

  • Festival narodnih plesova i pjesama koji prikazuje folklor i običaje Turopolja.
  • Organiziraju se radionice vezenja, pletenja košara i pripreme tradicionalnih jela.

Turopoljska svinjokolja

  • Prikaz tradicionalnih običaja proizvodnje domaćih mesnih delicija poput turopoljskog kulena i čvaraka.
  • Turisti mogu sudjelovati u pripremi jela i kušati autentičnu turopoljsku gastronomiju.

Turopoljska fišijada i Dani rakije

  • Natjecanje u pripremi najboljeg fiša i kušanje lokalnih rakija, uključujući turopoljsku šljivovicu.
  • Događaj uz glazbu, ples i lokalne priče o starim načinima pečenja rakije.

3. Kulturne rute i tematski izleti
Za ljubitelje kulturnog turizma preporučuju se vođene ture kroz Turopolje, koje uključuju:

  • “Put drvenih kapela” – obilazak najvažnijih drvenih sakralnih objekata.
  • “Tragovima Plemenite opčine turopoljske” – istraživanje Lukavca, Velike Gorice i kulturnih spomenika povezanih s turopoljskim plemićima.
  • “Gastronomska ruta Turopolja” – kušanje lokalnih specijaliteta poput turopoljskog škrleta (vina), autohtone pasmine turopoljske svinje i tradicionalnih slastica.

Savjet za posjetitelje: Posjet Turopolju najbolje je planirati tijekom proljetnih i jesenskih mjeseci kada se održavaju brojne manifestacije i kada priroda dodatno naglašava ljepotu ovog kraja.

Turopolje je skriveni dragulj kulturnog turizma u Hrvatskoj, sa bogatim nasljeđem koje se prenosi kroz generacije. Plemenita opčina turopoljska, sa svojim tradicijama, pričama i arhitekturom, čini ovo područje idealnim za one koji žele osjetiti duh prošlih vremena i istinsku hrvatsku baštinu.

Jesi li već posjetio Turopolje? Koji dio njegove baštine ti je najzanimljiviji?

POVEZANO

Zadvarje

Položaj Zadvarje je malo mjesto u Dalmatinskoj zagori smješteno na važnom prometnom putu koji spaja obalu s unutrašnjošću. Nalazi se u blizini mora i na lijevoj obali kanjona…

Čačvina

Položaj Utvrda Čačvina nalazi se 8 kilometara sjeveroistočno od grada Trilja na lijevoj obali Cetine. Nalazi se na nadmorskoj visini od 705 m i pruža se sukladno obliku…

Nutjak

Utvrda Nutjak nalazi se na litici na desnoj obali rijeke Cetine 3 km nizvodno od Trilja. Radi se o kasnosrednjovjekovnoj utvrdi među čijim se ostatcima ističe okrugla glavna…

Kninska tvrđava

Tvrđava se počela graditi u 9. stoljeću, za vrijeme nastajanja starohrvatske države. Pojedini hrvatski kraljevi su u Kninu imali povremenu prijestolnicu, dok je kralj Dmitar Zvonimir imao stalnu….

Manastir Krka

Drevni manastir Krka je manastir Srpske pravoslavne crkve, koji se nalazi u dolini rijeke Krke, tri i pol kilometra istočno od naselja Kistanja, u širokoj dragi. Uz manastire…

Slap Krčić

Slap Krčić je 22 metra visok vodopad na sjeveru kninskog polja kojim se rijeka Krčić obrušava u Krku. Nazivaju ga još i “Veliki buk” i “Topoljski buk”. Slap…

Biskupija

Na putu od Knina prema Splitu, otprilike na trećem kilometru, nalazi se turistički putokaz za Biskupiju. U ranom srednjem vijeku to je bio središnji prostor nastanka hrvatske države,…

Jezera kninskog područja

Kninsko područje obiluje prirodnim ljepotama, a među njima se ističu i brojna jezera koja su nastala prirodnim procesima i ljudskim intervencijama. Ova jezera nisu samo važna zbog svoje…

Tradicionalna arhitektura

Kamen i uvjeti života su određivali značajke tradicijske arhitekture, bez iznimke je prisutna razumna štednja prostora, materijala i radne snage. Usporedo s osvajanjem područja gradnjom kuća i nastavanjem…

Muzej triljskog kraja

Muzej triljskog kraja prikuplja, istražuje, čuva i dokumentira kulturnu baštinu s područja Trilja prezentiranu kroz Arheološku, Etnografsku, Kulturno-povijesnu i Numizmatičku zbirku. Arheološka zbirka podijeljena je prema kronološkom kriteriju…

Grab i Grabske mlinice

Nedirnuto i pitomo, kao da je se vrijeme ne tiče, pod okriljem uzdignute Kamešnice, u podnožju brojnih brežuljaka, potekla je, već otprije, tko zna od kada, rječica u…

Burnum – starorimski vojni logor

Burnum je starorimski vojni logor čiji se ostaci danas mogu vidjeti u selu Ivoševci (19 km udaljeni od Knina u pravcu Kistanja). Nastao je nasuprot temelja ilirske gradine,…

Palača Tripalo

Izgrađena u 19. stoljeću, u samom središtu Sinja, kraj crkve Čudotvorne Gospe Sinjske. Pripadala je poznatoj sinjskoj obitelji Tripalo. Danas je zbog svoje vrijednosti zaštićeni spomenik kulture. Na…

Etnoland Dalmati

Etnoland Dalmati prvi je tematski park takve vrste u Hrvatskoj koji je svoja vrata posjetiteljima otvorio sredinom svibnja 2007. godine. Smješten je u srednjoj Dalmaciji, samo 10 minuta…

Visovac

Visovac je poznat i po imenu Bila stina (Lapis Albus). Otočić na rijeci Krki ima površinu od oko 14000 m2, a od 1445. godine na njemu se nalazi…

Minaret

Dugogodišnji boravak Turaka na drniškom području rezultirao je velikim utjecajem na razvoj samog grada Drniša i njegovog stanovništva. Stoga ne čudi činjenica iz pisanih i materijalnih dokumenata da…

Gradski muzej Drniš

Muzej u Drnišu osnovan je 1971. g pod imenom Muzej drniške krajine i smješten je u kući obitelji Adžija. Kuću je općini Drniš za Muzej ostavio Nikola Adžija…

Drniška Gradina

Ovo je najstariji dio grada Drniša za koji se istraživanjem i na temelju arheoloških ostataka tumači da je upravo tu postojalo gradinsko naselje u brončanodobnom periodu, a uočeni…

Grobnica Meštrović

Crkva Presvetog Otkupitelja, poznatija kao grobnica obitelji Ivana Meštrovića ili Meštrovićev mauzolej, nalazi se na brežuljku iznad Petrova polja, kod Otavica, u selu Ružiću, nedaleko od obiteljske kuće…

Franjevačka klasična gimnazija

Kao najstarija srednjoškolska ustanova u zagorskom dijelu Dalmacije, djeluje od šk. god. 1838./1839. objedinjenjem malih samostanskih škola u tri samostana Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. Preustrojem 1854. god. stječe…

Alkarski dvori

Naziv Kvartira (franc. quartier – stan, vojnički logor) ukazuje na njihovu izvornu namjenu – vojarnu u kojoj je smještena hrvatska konjica (Cavalleria croata, Croati a cavallo). Sagrađeni su…

Muzej grada Imotskog

Muzej grada Imotskog nalazi se u prelijepoj zgradi izgrađenoj 1888. godine na samom istočnom ulazu u Grad. U muzeju se nalazi vrijedna arheološko – etnografska zbirka s nalazima…