Početna stranica » Regije » Gradski muzej Makarska

Gradski muzej Makarska

Zbirke:
Arheološka zbirka, Etnografska zbirka, Kulturno-povijesna zbirka, Zbirka novije povijesti

Arheološka zbirka:

Fundus je razvrstan u nekoliko podzbirki: Keramika, Metal, Kamena plastika, Numizmatika, Razno i Replike. Najbrojnija je podzbirka Keramike, koja uz tek  nekolicinu ulomaka prapovijesnih recipijenata, ima niz amfora, antičkog i kasnoantičkog posuđa, rimskih opeka s pečatima radionica, ulomaka srednjovjekovnih posuda koje pripadaju vremenskom rasponu od 7. do 14. stoljeća,dok je novi vijek zastupljen majolikom, različitim ulomcima zdjela, tanjura i vrčeva.

Kulturno-povijesna zbirka:

Zbirka ukupno inventira 142 predmeta, od kojih glavninu čine uporabni predmeti i namještaj iz 19. i početka 20. stoljeća. Zbirka likovnih djela od 17. – 19. st., iako malobrojna, vrlo je vrijedna zbog svog kulturno povijesnog značenja za ovaj grad.
Pored portreta, tu je i platno Oplakivanje Krista, rad nepoznatog mletačkog majstora iz 17. stoljeća, te grafika makarskog biskupa Nikole Bijankovića iz 18. stoljeća. Podzbirka heraldičke građe sastoji se od preslika, slikanih i gipsanih replika grbova makarskih plemićkih obitelji i crkvenih dostojanstvenika, te najstarijeg kamenog grba Makarskog primorja iz 1775. godine. Zbirku ključeva, koja se sastoji od 77 komada raznovrsnih ključeva, a pripadaju vremenskom rasponu od 17. – 19. stoljeća, donirala je Ruža Cvingl 1995. godine. Tijekom 1999. godine zbirka je donacijom obogaćena novim predmetima: šivaćim strojem marke Singer iz 1900. godine, te pomorskim baulom s početka stoljeća.
Zbirka se i dalje obogaćuje pojedinačnim otkupima i donacijama.

Etnografska zbirka:

Zbirka se sastoji od preko 200 predmeta, za osobnu i kućnu svakodnevnu uporabu, predmeta za poljodjelstvo, stočarstvo, ribarstvo, te pokućstva i tradicijskog rukotvorstva iz prve polovice 20. stoljeća korištenih na širem području Makarskog primorja.
Većina njih nabavljena je otkupom iz privatne zbirke Makarke Anke Puharić i donacijom Martina Lendića iz sela Rašćana. Najzanimljivi dio zbirke čine sačuvane sastavnice narodne nošnje ovog kraja te rekonstruirana tradicijska, muška i ženska svečana nošnja Makarskog primorja. Zbirka se tijekom posljednje godine obogatila nizom zanimljivih pojedinačnih donacija uporabnih predmeta s početka 20. stoljeća.

Zbirka novije povijesti:

Zbirka novije povijesti najstarija je i danas najbrojnija zbirka Gradskog muzeja, formiranjem koje se i osnovao ovaj Muzej. Sastoji se od sedam podzbirki: Oružje, Novac, Fotografije, Stare razglednice, Foto – kronika i zbirka Razno koja sadrži manje podzbirke poput zastava, znamenja, tehničkih predmeta i pečatnjaka.

© Izvori i autorska prava

Gradski muzej Makarska

Otvori u Google maps