Eno-gastro jesen u Istri

Pregled lokacije

13.10. Kestenijada Oprtalj – 4. Sajam kestena i jele i proizvoda od kestena; manifestacija u znaku kestena, pečenja kestena, predavanja na temu kestena, slastica od kestena, meda od kestena… dječji program i glazba za ples. Castanea sativa ili kesten plod je blago slatkastog okusa i visoke hranjive vrijednosti. Ova se nutritivna voćka u gastronomiji upotrebljava za pripremu raznih delicija, pirea, torta, kruha ili kestenovih juha, a svakako ih kušajte pečene. U narodu živi vjerovanje da je za sreću potrebno ubrati tri kestena i uvijek ih nositi sa sobom. Kušajte i uberite ove skromne plodove i za zdravlje i za sreću.

14.10. Fažanski gušti i delicije, Fažana – Fažana, Fažanska riva 11.00 – 16.00 h Jela od gljiva i švoja – Jela od gljiva i švoja uz degustaciju istarskih vina, maslinovog ulja, sira, istarskih kolača … gastro manifestacija na fažanskoj rivi i ugostiteljskim objektima Fažane i Valbandona

PROGRAM:

  • IZLOŽBA I BLAGOSLOV KRUHA 11,00 – 16,00
  • GASTRO PONUDA: švoje na žaru, rižoto i pašta sa gljivama, frigane švoje, fritaja sa gljivama, juha od gljiva, palenta sa šugom od gljiva
  • DEGUSTACIJA I PRODAJA ISTARSKIH PROIZVODA: maslinovo ulje, sir, pršut, vina i rakije, istarski kolači
  • IZLOŽBA GLJIVA

14.10. Fešta od fruti, Kaldir – Festival voća i voćnih proizvoda

20.10. – 30.11. – Dani švoja, Umag, Novigrad, Buje, Brtonigla – Gastronomska manifestacija Sjeverozapadna Istra svaki put iznova osvaja gosta opojnim okusima i mirisima, skrivenim mjestima ili manifestacijama. Ako ovdje boravite na jesen, iskoristite priliku i kušajte bogatu ponudu jela na bazi ribe list. Ova vrhunska bijela riba lokalno se naziva švoj pa otud i naziv manifestacije. Dani švoja traju mjesec dana, no nećete ih zamijetiti kao proslavu na otvorenom, s glazbom i mnogo gostiju. Oni se odvijaju po restoranima i konobama Umaga, Novigrada, Buja i Brtonigle koji tih dana nude menije s najmanje četiri slijeda na bazi lista, i uz to poslužuju kvalitetna vina i maslinova ulja lokalnog područja. Švoj tako postaje nadahnuće, inspirirajući kuhare na nove kreacije i kombinacije – chefovi streme novim dostignućima i puštaju mašti na volju, odnoseći gastronomske doživljaje na nove razine, a sve u slavu plemenitoj ribi svojstvenoj upravo sjeverozapadnom dijelu istarskog poluotoka. List tada sja u punom sjaju, i dodaje još jednu dimenziju bogatom tkanju istarske kuhinje.

27.10.2012 – Fešta mladega vina, Svetvinčenat – Smotra proizvođača vina iz Istre, Hrvatske i inozemstva Svake godine okuplja najbolje istarske vinare, s naglaskom na mladim kvalitetnim vinarima kojima je ova manifestacija sigurno jedan dobar poticaj za daljnji razvoj i napredovanje. Ova se manifestacija održava već 40-ak godina i postala je dio tradicije i identiteta mjesta Svetvinčenat.

28.10. – Hum, Smotra istarskih rakija Najveći broj proizvođača rakije na tradicionalan način nalaze se u sjevernoj i središnjoj Istri, a njihova remek-djela možete kušati svake godine na smotri domaćih rakija u najmanjem gradu na svijetu – Humu. Najčešće se proizvode od grožđanog dropa i u njih se često dodaju aromatične i ljekovite trave ili razno voće. Najpoznatije vrste ove rakije – komovice, su ruda i biska, ali postoje i brojne druge varijante: s medom, kantarionom, višnjama, mentom, orahom…

03.11. – 04.11. – Dani gljiva, Brtonigla – Branje, izložba, degustacija; manifestacija posvećena šumskoj jesenskoj deliciji – gljivi. Bogata izložba gljiva, prezentacija i stručno vođenje kroz sve vrste prezentiranih gljiva, jestivih i otrovnih. Edukativne radionice i predavanja. Razni susreti i natjecanja u branju mnogobrojnih društava gljivara Istre, Hrvatske i susjednih zemalja. Degustacija specijaliteta na bazi gljiva na jelovnicima vrhunskih restorana, konoba i agroturizama s područja Brtonigle.

09.11.2012 – 11.11.2012 – Martinje – Proslava sv. Martina, Momjan, Buje – Tradicionalna proslava Sv. Martina i degustacija vina momjanštine; svakog studenog, u vrijeme kada se rađaju slatki sokovi mladog vina, Momjan slavi svog zaštitnika sv. Martina. Tog katoličkog sveca europska tradicija drži zaštitnikom vinara i vinogradara te se na njegov dan u mnogim zemljama i krajevima krsti mlado vino. Iznimka tome nije ni Momjan, mali povijesni gradić sjeverno od Buja, vrlo dobro poznat među regionalnim poznavateljima vina i loze. Smješten nedaleko od granice sa Slovenijom, Momjan je oaza slatkog muškata, proisteklog iz višestoljetne sinteze idealnog tla i klime. Doda li se tome da gradić i okolica kriju neka od najjačih imena suvremenog vinarstva u Hrvatskoj, koja su se odavno proslavila i svojim malvazijama i teranima, postaju jasni pravi razmjeri i važnost ove manifestacije. U degustacijama po vinskim podrumima, pred goste se iznosi čitava paleta vinskog bogatstva, a oni, naoružani čašama, kušaju kapljice vrhunskih vina Sjeverozapadne Istre. Proslava sv. Martina u Momjanu donosi i Vetrinu muškata, međunarodnu smotru koja privlači desetke proizvođača tog vina iz Istre, Slovenije i Italije. Najboljima se dodjeljuju medalje i titule Muškatira, znak vrhunskog postignuća i velikog dosega u jedinstvenoj umjetnosti muškata. Pozivamo Vas da posjetite sjeverozapadnu Istru i Momjan u vrijeme Martinja-Proslave sv. Martina i uživate u degustacijama vrhunskih vina Sjeverozapadne Istre.

POVEZANO

Plemenita opčina turopoljska

Turopolje, područje južno od Zagreba, nije samo regija bogate povijesti, već i atraktivna destinacija za kulturni turizam. Plemenita opčina turopoljska (POT), koja već stoljećima čuva nasljeđe ovog kraja,…

Zadvarje

Položaj Zadvarje je malo mjesto u Dalmatinskoj zagori smješteno na važnom prometnom putu koji spaja obalu s unutrašnjošću. Nalazi se u blizini mora i na lijevoj obali kanjona…

Čačvina

Položaj Utvrda Čačvina nalazi se 8 kilometara sjeveroistočno od grada Trilja na lijevoj obali Cetine. Nalazi se na nadmorskoj visini od 705 m i pruža se sukladno obliku…

Nutjak

Utvrda Nutjak nalazi se na litici na desnoj obali rijeke Cetine 3 km nizvodno od Trilja. Radi se o kasnosrednjovjekovnoj utvrdi među čijim se ostatcima ističe okrugla glavna…

Manastir Krka

Drevni manastir Krka je manastir Srpske pravoslavne crkve, koji se nalazi u dolini rijeke Krke, tri i pol kilometra istočno od naselja Kistanja, u širokoj dragi. Uz manastire…

Slap Krčić

Slap Krčić je 22 metra visok vodopad na sjeveru kninskog polja kojim se rijeka Krčić obrušava u Krku. Nazivaju ga još i “Veliki buk” i “Topoljski buk”. Slap…

Biskupija

Na putu od Knina prema Splitu, otprilike na trećem kilometru, nalazi se turistički putokaz za Biskupiju. U ranom srednjem vijeku to je bio središnji prostor nastanka hrvatske države,…

Kninska tvrđava

Tvrđava se počela graditi u 9. stoljeću, za vrijeme nastajanja starohrvatske države. Pojedini hrvatski kraljevi su u Kninu imali povremenu prijestolnicu, dok je kralj Dmitar Zvonimir imao stalnu….

Tradicionalna arhitektura

Kamen i uvjeti života su određivali značajke tradicijske arhitekture, bez iznimke je prisutna razumna štednja prostora, materijala i radne snage. Usporedo s osvajanjem područja gradnjom kuća i nastavanjem…

Muzej triljskog kraja

Muzej triljskog kraja prikuplja, istražuje, čuva i dokumentira kulturnu baštinu s područja Trilja prezentiranu kroz Arheološku, Etnografsku, Kulturno-povijesnu i Numizmatičku zbirku. Arheološka zbirka podijeljena je prema kronološkom kriteriju…

Grab i Grabske mlinice

Nedirnuto i pitomo, kao da je se vrijeme ne tiče, pod okriljem uzdignute Kamešnice, u podnožju brojnih brežuljaka, potekla je, već otprije, tko zna od kada, rječica u…

Jezera kninskog područja

Kninsko područje obiluje prirodnim ljepotama, a među njima se ističu i brojna jezera koja su nastala prirodnim procesima i ljudskim intervencijama. Ova jezera nisu samo važna zbog svoje…

Burnum – starorimski vojni logor

Burnum je starorimski vojni logor čiji se ostaci danas mogu vidjeti u selu Ivoševci (19 km udaljeni od Knina u pravcu Kistanja). Nastao je nasuprot temelja ilirske gradine,…

Palača Tripalo

Izgrađena u 19. stoljeću, u samom središtu Sinja, kraj crkve Čudotvorne Gospe Sinjske. Pripadala je poznatoj sinjskoj obitelji Tripalo. Danas je zbog svoje vrijednosti zaštićeni spomenik kulture. Na…

Etnoland Dalmati

Etnoland Dalmati prvi je tematski park takve vrste u Hrvatskoj koji je svoja vrata posjetiteljima otvorio sredinom svibnja 2007. godine. Smješten je u srednjoj Dalmaciji, samo 10 minuta…

Visovac

Visovac je poznat i po imenu Bila stina (Lapis Albus). Otočić na rijeci Krki ima površinu od oko 14000 m2, a od 1445. godine na njemu se nalazi…

Minaret

Dugogodišnji boravak Turaka na drniškom području rezultirao je velikim utjecajem na razvoj samog grada Drniša i njegovog stanovništva. Stoga ne čudi činjenica iz pisanih i materijalnih dokumenata da…

Gradski muzej Drniš

Muzej u Drnišu osnovan je 1971. g pod imenom Muzej drniške krajine i smješten je u kući obitelji Adžija. Kuću je općini Drniš za Muzej ostavio Nikola Adžija…

Drniška Gradina

Ovo je najstariji dio grada Drniša za koji se istraživanjem i na temelju arheoloških ostataka tumači da je upravo tu postojalo gradinsko naselje u brončanodobnom periodu, a uočeni…

Grobnica Meštrović

Crkva Presvetog Otkupitelja, poznatija kao grobnica obitelji Ivana Meštrovića ili Meštrovićev mauzolej, nalazi se na brežuljku iznad Petrova polja, kod Otavica, u selu Ružiću, nedaleko od obiteljske kuće…

Franjevačka klasična gimnazija

Kao najstarija srednjoškolska ustanova u zagorskom dijelu Dalmacije, djeluje od šk. god. 1838./1839. objedinjenjem malih samostanskih škola u tri samostana Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. Preustrojem 1854. god. stječe…

Alkarski dvori

Naziv Kvartira (franc. quartier – stan, vojnički logor) ukazuje na njihovu izvornu namjenu – vojarnu u kojoj je smještena hrvatska konjica (Cavalleria croata, Croati a cavallo). Sagrađeni su…