Ljeto na Lujzijani – Lujzijanska kolibica

Pregled lokacije

U Mrzloj Vodici, na planinarskom putu prema Risnjaku, neposredno uz staru trasu Lujzinske ceste, 30. lipnja 2012. predstavljena je prva lujzijanska kolibica, objekt osebujnog izgleda namijenjen razonodi i turizmu. Lujzijanska kolibica je jednostavna građevina koja se zahvaljujući drvenoj konstrukciji, pokrovu od goranske šindre i piramidalnom obliku skladno uklapa u svoje prirodno okruženje. U njoj su se mogli smjestiti biciklisti, pješaci, planinari i svi putnici namjernici istraživačkog i pustolovnog duha, željni otkrivanja novih prirodnih i kulturnih krajolika. Lujzijanska kolibica može primiti do deset osoba i dovoljno je prostrana za dnevna i večernja druženja i odmor. U sklopu objekta izdvojeni su prostor za pripremanje jednostavnih obroka, spremište za bicikle i drugu opremu, a ispred kolibice neizostavno je vanjsko veliko ognjište.

Tijekom dana u Lokvama i Mrzloj Vodici, u sklopu kulturno-turističke manifestacije Ljeto na Lujzijani, predstavljeni su i drugi novi lujzijanski sadržaji. Među kulturnim sadržajima istaknuta je pećina Bukovac, značajan hrvatski paleolitčki lokalitet, gdje je otkrivanjem interpretacijske ploče otvorena nova sezona arheoloških istraživanja u Gorskom kotaru.

U Kući prirode «Kotac na Lujzijani» održana je promocija Priručnika za upravljanje turističkim posjetiteljima na tematskim kulturnim rutama, financiranog potporom Ministarstva turizma RH. Nakon priručnika predstavljena je inicijativa Arheološkog muzeja iz Zagreba, Instituta za antropologiju Zagreb i Zadruge Lujzijana za osnivanje Međunarodnog istraživačkog centra Gorski kotar, čija će osnovna misija, pored znanstveno-istraživačkih aktivnosti, edukativne i kulturne razmjene mladih, biti razvijanje sadržaja na kulturnoj ruti «Lujzijana».

Od ostalih sadržaja, 30. lipnja održan je obilazak stare trase Lujzijane na predjelu Osoj iznad Mrzle Vodice, jednom od najzanimljivijih dijelova Lujzinske ceste s prekrasnim pogledom na Risnjak. Uz lujzijansku kolibicu održana je manifestacija Dan ljekovitog bilja i organizirana kreativna radionica za posjetitelje pod nazivom Izradi svoju uspomenu.

Sudionici ovog lokvarsko-mrzlovodičkog druženja imali su priliku izabrati nešto od već ustaljene ponude ovih goranskih turističkih mjesta: vožnju po Omladinskom jezeru Cacinom splavi, obilazak novouredene spilje Lokvarke, posjet Muzeju Žaba, razgledanje skulptura Goranske kiparske radionice ili posjet etno zbirci u OŠ Rudolfa Strohala.

Kasni popodnevni sati bili su rezervirani za piknik uz veliko ognjište kraj lujzijanskih kolibica, gdje su se uz predstavljanje domaćih goranskih proizvoda i suvenira te prigodan zabavni program pripremali i kušali specijaliteti goranske kuhinje.

POVEZANO

Plemenita opčina turopoljska

Turopolje, područje južno od Zagreba, nije samo regija bogate povijesti, već i atraktivna destinacija za kulturni turizam. Plemenita opčina turopoljska (POT), koja već stoljećima čuva nasljeđe ovog kraja,…

Zadvarje

Položaj Zadvarje je malo mjesto u Dalmatinskoj zagori smješteno na važnom prometnom putu koji spaja obalu s unutrašnjošću. Nalazi se u blizini mora i na lijevoj obali kanjona…

Čačvina

Položaj Utvrda Čačvina nalazi se 8 kilometara sjeveroistočno od grada Trilja na lijevoj obali Cetine. Nalazi se na nadmorskoj visini od 705 m i pruža se sukladno obliku…

Nutjak

Utvrda Nutjak nalazi se na litici na desnoj obali rijeke Cetine 3 km nizvodno od Trilja. Radi se o kasnosrednjovjekovnoj utvrdi među čijim se ostatcima ističe okrugla glavna…

Manastir Krka

Drevni manastir Krka je manastir Srpske pravoslavne crkve, koji se nalazi u dolini rijeke Krke, tri i pol kilometra istočno od naselja Kistanja, u širokoj dragi. Uz manastire…

Slap Krčić

Slap Krčić je 22 metra visok vodopad na sjeveru kninskog polja kojim se rijeka Krčić obrušava u Krku. Nazivaju ga još i “Veliki buk” i “Topoljski buk”. Slap…

Biskupija

Na putu od Knina prema Splitu, otprilike na trećem kilometru, nalazi se turistički putokaz za Biskupiju. U ranom srednjem vijeku to je bio središnji prostor nastanka hrvatske države,…

Kninska tvrđava

Tvrđava se počela graditi u 9. stoljeću, za vrijeme nastajanja starohrvatske države. Pojedini hrvatski kraljevi su u Kninu imali povremenu prijestolnicu, dok je kralj Dmitar Zvonimir imao stalnu….

Tradicionalna arhitektura

Kamen i uvjeti života su određivali značajke tradicijske arhitekture, bez iznimke je prisutna razumna štednja prostora, materijala i radne snage. Usporedo s osvajanjem područja gradnjom kuća i nastavanjem…

Muzej triljskog kraja

Muzej triljskog kraja prikuplja, istražuje, čuva i dokumentira kulturnu baštinu s područja Trilja prezentiranu kroz Arheološku, Etnografsku, Kulturno-povijesnu i Numizmatičku zbirku. Arheološka zbirka podijeljena je prema kronološkom kriteriju…

Grab i Grabske mlinice

Nedirnuto i pitomo, kao da je se vrijeme ne tiče, pod okriljem uzdignute Kamešnice, u podnožju brojnih brežuljaka, potekla je, već otprije, tko zna od kada, rječica u…

Jezera kninskog područja

Kninsko područje obiluje prirodnim ljepotama, a među njima se ističu i brojna jezera koja su nastala prirodnim procesima i ljudskim intervencijama. Ova jezera nisu samo važna zbog svoje…

Burnum – starorimski vojni logor

Burnum je starorimski vojni logor čiji se ostaci danas mogu vidjeti u selu Ivoševci (19 km udaljeni od Knina u pravcu Kistanja). Nastao je nasuprot temelja ilirske gradine,…

Palača Tripalo

Izgrađena u 19. stoljeću, u samom središtu Sinja, kraj crkve Čudotvorne Gospe Sinjske. Pripadala je poznatoj sinjskoj obitelji Tripalo. Danas je zbog svoje vrijednosti zaštićeni spomenik kulture. Na…

Etnoland Dalmati

Etnoland Dalmati prvi je tematski park takve vrste u Hrvatskoj koji je svoja vrata posjetiteljima otvorio sredinom svibnja 2007. godine. Smješten je u srednjoj Dalmaciji, samo 10 minuta…

Visovac

Visovac je poznat i po imenu Bila stina (Lapis Albus). Otočić na rijeci Krki ima površinu od oko 14000 m2, a od 1445. godine na njemu se nalazi…

Minaret

Dugogodišnji boravak Turaka na drniškom području rezultirao je velikim utjecajem na razvoj samog grada Drniša i njegovog stanovništva. Stoga ne čudi činjenica iz pisanih i materijalnih dokumenata da…

Gradski muzej Drniš

Muzej u Drnišu osnovan je 1971. g pod imenom Muzej drniške krajine i smješten je u kući obitelji Adžija. Kuću je općini Drniš za Muzej ostavio Nikola Adžija…

Drniška Gradina

Ovo je najstariji dio grada Drniša za koji se istraživanjem i na temelju arheoloških ostataka tumači da je upravo tu postojalo gradinsko naselje u brončanodobnom periodu, a uočeni…

Grobnica Meštrović

Crkva Presvetog Otkupitelja, poznatija kao grobnica obitelji Ivana Meštrovića ili Meštrovićev mauzolej, nalazi se na brežuljku iznad Petrova polja, kod Otavica, u selu Ružiću, nedaleko od obiteljske kuće…

Franjevačka klasična gimnazija

Kao najstarija srednjoškolska ustanova u zagorskom dijelu Dalmacije, djeluje od šk. god. 1838./1839. objedinjenjem malih samostanskih škola u tri samostana Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. Preustrojem 1854. god. stječe…

Alkarski dvori

Naziv Kvartira (franc. quartier – stan, vojnički logor) ukazuje na njihovu izvornu namjenu – vojarnu u kojoj je smještena hrvatska konjica (Cavalleria croata, Croati a cavallo). Sagrađeni su…