Fašnik u Kutini 2014. – FUK – 22. veljače 2014.

Pregled lokacije
FAŠNIK U KUTINI – FUK – 22. veljače 2014.
PROGRAM:
- 12:30 Okupljanje fašničkih skupina
- 13:30 Formiranje povorke
- 14:00 Polazak povorke
- 15:00 Predstavljanje skupina na pozornici
- 16:00 Fašnička zabava uz glazbeni program
Pripremanje, maskiranje te zabavljanje i druženje pod maskama imalo je bezbrojne čari, stoga su se posjetitelji rado uključili u fašničko veselje u Kutini.
Do šezdesetih godina najveća i najznačajnija kutinska okupljališta s pučkim izričajem bilo je Petrovo. Danas, manifestacija FUK (Fašnik U Kutini) ima veliki značaj. Mačkare ili poklade održavaju se u Kutinskom Selu, a u gradu Kutina kontinuirano od 1995. godine. Pokladni običaji u Kutini, kao i u cijeloj Moslavini, obuhvaćaju prerušavanje i ophodnju maskiranih skupina koje istjeruju zlokobnu zimu zastrašujućim maskama i bukom.
Kutinska maskirana povorka prolazila je centrom Kutine, krećući se s raznih polazišta: od Društvenog doma iz Radićeve ulice, Otvorenog pučkog učilišta ili hotela Kutina. Na čelu povorke bio je barjaktar s natpisom FUK, slijedili su konjanici na arapskim konjima, kutinska puhačka glazba, možoretkinje, maskirane skupine iz Kutine i ostalih moslavačkih sela, te gosti iz drugih gradova poput Kloštar Ivanića, Nove Gradiške, Crikvenice, Pakraca, Lipika, Križa, Kastva i Đakova. Nakon maskiranih skupina, u povorku su se uključili brojni pojedinci, kako djeca tako i odrasli.
Fašnički meštar, Ivan Smuk, slavodobitno je oduzimao ključeve grada aktualnim političkim čelnicima i preuzimao vlast u gradu. Brinuo se o izvršenju smrtne kazne nad fašnikom, koji se spaljivao i bacao u potok Kutinicu. Sredinom 20. stoljeća pogubljenje fašnika vršilo se u centru Kutine kod zidanog mosta, a danas se odvija u Kutinskom selu.
Mačkare su u prošlosti imale za cilj odbijanje zlih sila, demona i uroka koji mogu nauditi čovjeku. Uvijek je bilo važno udovoljiti nepoznatim silama i pridobiti njihovo djelovanje u korist čovjeka i njegova rada. Pjevali su i plesali za bolji rast usjeva, a za trud i dobre želje bili su nagrađivani darovima u hrani i novcu. Danas Turistička zajednica grada Kutine nagrađuje skupine i pojedince za dobro izveden fašnički program ili originalnu masku.
Ostala vjerovanja danas su se izgubila, ali želja za prerušavanjem, skrivanjem iza krinki te veselim ponašanjem i lakrdijanju pred publikom i na javnim mjestima ostala je prisutna.
Fašnik je god, godovnjak (imendan) muškaraca, pa su si neki iz šale međusobno čestitali.
POVEZANO