Fašnik u Kutini 2014. – FUK – 22. veljače 2014.

Pregled lokacije

FAŠNIK U KUTINI – FUK – 22. veljače 2014.

PROGRAM:

  • 12:30 Okupljanje fašničkih skupina
  • 13:30 Formiranje povorke
  • 14:00 Polazak povorke
  • 15:00 Predstavljanje skupina na pozornici
  • 16:00 Fašnička zabava uz glazbeni program

Pripremanje, maskiranje te zabavljanje i druženje pod maskama imalo je bezbrojne čari, stoga su se posjetitelji rado uključili u fašničko veselje u Kutini.

Do šezdesetih godina najveća i najznačajnija kutinska okupljališta s pučkim izričajem bilo je Petrovo. Danas, manifestacija FUK (Fašnik U Kutini) ima veliki značaj. Mačkare ili poklade održavaju se u Kutinskom Selu, a u gradu Kutina kontinuirano od 1995. godine. Pokladni običaji u Kutini, kao i u cijeloj Moslavini, obuhvaćaju prerušavanje i ophodnju maskiranih skupina koje istjeruju zlokobnu zimu zastrašujućim maskama i bukom.

Kutinska maskirana povorka prolazila je centrom Kutine, krećući se s raznih polazišta: od Društvenog doma iz Radićeve ulice, Otvorenog pučkog učilišta ili hotela Kutina. Na čelu povorke bio je barjaktar s natpisom FUK, slijedili su konjanici na arapskim konjima, kutinska puhačka glazba, možoretkinje, maskirane skupine iz Kutine i ostalih moslavačkih sela, te gosti iz drugih gradova poput Kloštar Ivanića, Nove Gradiške, Crikvenice, Pakraca, Lipika, Križa, Kastva i Đakova. Nakon maskiranih skupina, u povorku su se uključili brojni pojedinci, kako djeca tako i odrasli.

Fašnički meštar, Ivan Smuk, slavodobitno je oduzimao ključeve grada aktualnim političkim čelnicima i preuzimao vlast u gradu. Brinuo se o izvršenju smrtne kazne nad fašnikom, koji se spaljivao i bacao u potok Kutinicu. Sredinom 20. stoljeća pogubljenje fašnika vršilo se u centru Kutine kod zidanog mosta, a danas se odvija u Kutinskom selu.

Mačkare su u prošlosti imale za cilj odbijanje zlih sila, demona i uroka koji mogu nauditi čovjeku. Uvijek je bilo važno udovoljiti nepoznatim silama i pridobiti njihovo djelovanje u korist čovjeka i njegova rada. Pjevali su i plesali za bolji rast usjeva, a za trud i dobre želje bili su nagrađivani darovima u hrani i novcu. Danas Turistička zajednica grada Kutine nagrađuje skupine i pojedince za dobro izveden fašnički program ili originalnu masku.

Ostala vjerovanja danas su se izgubila, ali želja za prerušavanjem, skrivanjem iza krinki te veselim ponašanjem i lakrdijanju pred publikom i na javnim mjestima ostala je prisutna.

Fašnik je god, godovnjak (imendan) muškaraca, pa su si neki iz šale međusobno čestitali.

POVEZANO

Plemenita opčina turopoljska

Turopolje, područje južno od Zagreba, nije samo regija bogate povijesti, već i atraktivna destinacija za kulturni turizam. Plemenita opčina turopoljska (POT), koja već stoljećima čuva nasljeđe ovog kraja,…

Zadvarje

Položaj Zadvarje je malo mjesto u Dalmatinskoj zagori smješteno na važnom prometnom putu koji spaja obalu s unutrašnjošću. Nalazi se u blizini mora i na lijevoj obali kanjona…

Čačvina

Položaj Utvrda Čačvina nalazi se 8 kilometara sjeveroistočno od grada Trilja na lijevoj obali Cetine. Nalazi se na nadmorskoj visini od 705 m i pruža se sukladno obliku…

Nutjak

Utvrda Nutjak nalazi se na litici na desnoj obali rijeke Cetine 3 km nizvodno od Trilja. Radi se o kasnosrednjovjekovnoj utvrdi među čijim se ostatcima ističe okrugla glavna…

Manastir Krka

Drevni manastir Krka je manastir Srpske pravoslavne crkve, koji se nalazi u dolini rijeke Krke, tri i pol kilometra istočno od naselja Kistanja, u širokoj dragi. Uz manastire…

Slap Krčić

Slap Krčić je 22 metra visok vodopad na sjeveru kninskog polja kojim se rijeka Krčić obrušava u Krku. Nazivaju ga još i “Veliki buk” i “Topoljski buk”. Slap…

Biskupija

Na putu od Knina prema Splitu, otprilike na trećem kilometru, nalazi se turistički putokaz za Biskupiju. U ranom srednjem vijeku to je bio središnji prostor nastanka hrvatske države,…

Kninska tvrđava

Tvrđava se počela graditi u 9. stoljeću, za vrijeme nastajanja starohrvatske države. Pojedini hrvatski kraljevi su u Kninu imali povremenu prijestolnicu, dok je kralj Dmitar Zvonimir imao stalnu….

Tradicionalna arhitektura

Kamen i uvjeti života su određivali značajke tradicijske arhitekture, bez iznimke je prisutna razumna štednja prostora, materijala i radne snage. Usporedo s osvajanjem područja gradnjom kuća i nastavanjem…

Muzej triljskog kraja

Muzej triljskog kraja prikuplja, istražuje, čuva i dokumentira kulturnu baštinu s područja Trilja prezentiranu kroz Arheološku, Etnografsku, Kulturno-povijesnu i Numizmatičku zbirku. Arheološka zbirka podijeljena je prema kronološkom kriteriju…

Grab i Grabske mlinice

Nedirnuto i pitomo, kao da je se vrijeme ne tiče, pod okriljem uzdignute Kamešnice, u podnožju brojnih brežuljaka, potekla je, već otprije, tko zna od kada, rječica u…

Jezera kninskog područja

Kninsko područje obiluje prirodnim ljepotama, a među njima se ističu i brojna jezera koja su nastala prirodnim procesima i ljudskim intervencijama. Ova jezera nisu samo važna zbog svoje…

Burnum – starorimski vojni logor

Burnum je starorimski vojni logor čiji se ostaci danas mogu vidjeti u selu Ivoševci (19 km udaljeni od Knina u pravcu Kistanja). Nastao je nasuprot temelja ilirske gradine,…

Palača Tripalo

Izgrađena u 19. stoljeću, u samom središtu Sinja, kraj crkve Čudotvorne Gospe Sinjske. Pripadala je poznatoj sinjskoj obitelji Tripalo. Danas je zbog svoje vrijednosti zaštićeni spomenik kulture. Na…

Etnoland Dalmati

Etnoland Dalmati prvi je tematski park takve vrste u Hrvatskoj koji je svoja vrata posjetiteljima otvorio sredinom svibnja 2007. godine. Smješten je u srednjoj Dalmaciji, samo 10 minuta…

Visovac

Visovac je poznat i po imenu Bila stina (Lapis Albus). Otočić na rijeci Krki ima površinu od oko 14000 m2, a od 1445. godine na njemu se nalazi…

Minaret

Dugogodišnji boravak Turaka na drniškom području rezultirao je velikim utjecajem na razvoj samog grada Drniša i njegovog stanovništva. Stoga ne čudi činjenica iz pisanih i materijalnih dokumenata da…

Gradski muzej Drniš

Muzej u Drnišu osnovan je 1971. g pod imenom Muzej drniške krajine i smješten je u kući obitelji Adžija. Kuću je općini Drniš za Muzej ostavio Nikola Adžija…

Drniška Gradina

Ovo je najstariji dio grada Drniša za koji se istraživanjem i na temelju arheoloških ostataka tumači da je upravo tu postojalo gradinsko naselje u brončanodobnom periodu, a uočeni…

Grobnica Meštrović

Crkva Presvetog Otkupitelja, poznatija kao grobnica obitelji Ivana Meštrovića ili Meštrovićev mauzolej, nalazi se na brežuljku iznad Petrova polja, kod Otavica, u selu Ružiću, nedaleko od obiteljske kuće…

Franjevačka klasična gimnazija

Kao najstarija srednjoškolska ustanova u zagorskom dijelu Dalmacije, djeluje od šk. god. 1838./1839. objedinjenjem malih samostanskih škola u tri samostana Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. Preustrojem 1854. god. stječe…

Alkarski dvori

Naziv Kvartira (franc. quartier – stan, vojnički logor) ukazuje na njihovu izvornu namjenu – vojarnu u kojoj je smještena hrvatska konjica (Cavalleria croata, Croati a cavallo). Sagrađeni su…